Daily Programme | Film Festival One World 2011
VŠEM - Vysoká škola ekonomie a managmentu Ministerstvo kultury ČR Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie Magistrát hlavního města Prahy Česká televize MEDIA Desk

Daily Programme



Atlas malý sál

Sokolovská 1, Praha 8, Tel.:+420 222 312 737


18:00 Autumn Gold / Herbstgold

20:00 The Market / The Market

22:00 Village without Women / Selo bez žena

 

Atlas velký sál

Sokolovská 1, Praha 8, Tel.:+420 222 312 737


15:30 The Furious Force of Rhymes / Hip-Hop, le monde est a vous!

17:30 Katka / Katka
           + Debate: Helena Třeštíková (režisérka/director) + moderator: Vojtěch Rynda

19:30 Heaven, Hell / Nebe, peklo
           + Debate: Klára Fronema Virglerová (protagonistka/character) + moderator: Kateřina Saparová

21:30 Eyes of a Tiger / Oči tygra

 

Divadlo Archa

Na Poříčí 26, Praha 1, Tel: +420 221 716 333


14:00 108 / Cuchillo de Palo

16:30 Me & My Nose / Me & My Nose

            Poster Girl / Poster Girl

            Skateistan: To Live and Skate Kabul / Skateistan: To Live and Skate Kabul

18:30

CUBA: THE ISLAND WHERE COLD WAR NEVER ENDED - PANEL DEBATE

                  The Grandchildren of the Cuban Revolution / Los Nietos de la Revolución Cubana

21:15 Draquila - Italy Trembles / Draquila – L’Italia che trema

 

Evald

Národní 28, Praha 1, Tel.: +420 221 105 225


17:30 Earthlings, Who Are You Voting For? / Pozemšťané, koho budete volit?
           + Debate: Lenka Vochocová, Josef Fojt, Martin Vošmik + moderator: Lenka Lovicarová

            This Chair Is Not Me / This Chair Is Not Me

19:30 In the Name of the Family / In the Name of the Family
           + Debate: Zora Hesová (AMO) + moderator: Jana Šafaříková

21:30 Four Velvet Men Then and Now - Jan Ruml / Evoluce 4 z revoluce - Jan Ruml

 

Francouzský institut

Štěpánská 35, 111 21 Praha 1, Tel.:+ 420 221 401 011


16:00 The Pipe / The Pipe

18:00 Ex-mother / Ex-moeder
           + Debate: Nadine Kuipers (režisérka/director) + moderator: Jana Hradílková, Berkat

20:15

OUT OF THE CRISIS: ECONOMIC RESPONSIBILITY - PANEL DEBATE

                  Future of Hope / Future of Hope

 

Lucerna

Vodičkova 36, 116 02 Praha 1 Tel.: +420 224 216 972


13:30 Congo in Four Acts / Congo en Quatre Acts

15:30 My Barefoot Friend – The Story of Shallim and His Old Rickshaw / My Barefoot Friend – The Story of Shallim and His Old Rickshaw

17:00 Inside Disaster / Inside Disaster

19:15 Camp Victory Afghanistan / Camp Victory Afghanistan
           + Debate: Carol Dysinger (režisérka/director) + moderator: Tereza Engelová

21:45 Agnus Dei: Lamb of God / Agnus Dei: Cordero de Dios

 

Městská knihovna

Mariánské nám. 1, Praha 1, Tel.: +420 222 113 377


Docs for Kids

      14:00 Once Upon a Hill / Det var en gang pa riktigt

           

                  Kids' rights - Anna, Alexandra, Habibola, Antanas, Romy / Mensjesrechten - Anna, Alexandra, Habibola, Antanas, Romy

                  That's the Way I See It - Amia / Tak to vidím já - Amia

One World for Teenagers

      16:00 Try I Will / Ci Provo
           + Debate: Susana Pilgrim (režisérka/director) + moderator: Zuzana Raušová

           

18:00 The 4th Revolution - Energy Autonomy / Die 4. Revolution - Energy Autonomy
           + Debate: Carl A. Fechner (režisér/director) + moderator: Marta Mišíková

CORRUPTION IN THE CZECH REPUBLIC - PANEL DEBATE

      20:00 Catenaccio a la Drnovice Or Journey to the Beginning of Time of Economic Transformation / Drnovické catenaccio aneb Cesta do pravěku ekonomické transformace

           

 

Ponrepo

Bartolomějská 11, Praha 1, tel.: +420 226 211 866


17:30 Auf Wiedersehen Finnland / Auf Wiedersehen Finnland

20:00 My Kidnapper / My Kidnapper
           + Debate: Mark Henderson (režisér/director) + moderator: Naďa Závodníková

 

Světozor malý sál

Vodičkova 41, Praha 1, Tel.: +420 224 946 824


14:00 Blood Calls You / Blood Calls You

16:00 Edie & Thea: A Very Long Engagement / Edie & Thea: A Very Long Engagement
           + Debate: Jana Kociánová, Romana Benešová + moderator: Anna Purkrábková

18:00 Shout / Shout
           + Debate: Irena Kalhousová (Prague Security Studies Institute) + moderator: Jan Fingerland (Český rozhlas)

20:00 Waste Land / Waste Land

22:00 Freedom Riders / Freedom Riders

 

Světozor velký sál

Vodičkova 41, Praha 1, Tel.: +420 224 946 824


13:30 Solartaxi - Around the World with the Sun / Solartaxi - Around the World with the Sun
           + Debate: Vojtěch Kotecký (Hnutí DUHA) + moderator: Jiří Koželouh

15:30 Nargis - When Time Stopped Breathing / Nargis - When Time Stopped Breathing

17:15 Nowhere in Europe / Kein Ort
           + Debate: Kerstin Nickig (režisér/director), Michael Truckenbrodt (producent/producer) + moderator: Masha Volynsky

19:30 My Reincarnation / My Reincarnation

21:45 Rainmakers / De Regenmakers
           + Debate: Floris-Jan van Luyn (režisér/director) + moderator: Scott Hudson