Guests

 Stephan Bergmann

Stephan Bergmann

Germany
Director

Festival guest on

Film: Eternity at Last

Jan Bodnár

Czech Republic
Producer

Festival guest on

Aline Amélie Lucie Bonvin

Germany
Director

Festival guest on

 Benoît Bringer

Benoît Bringer

France
Director

Festival guest on

Film: The Caviar Connection

 Engeli Broberg

Engeli Broberg

Sweden
Director

Festival guest on

Film: Gabi, Between Ages 8 and 13

 Margaret Byrne

Margaret Byrne

USA
Director

Festival guest on

Film: Any Given Day

 Paola Calvo

Paola Calvo

Germany
Director

Festival guest on

Film: Luchadoras

Willemijn Cerutti

Netherlands
Producer

Festival guest on

Film: Jason

 Roser Corella

Roser Corella

Germany
Director

Festival guest on

Film: Room Without a View

 Cecilie Debell

Cecilie Debell

Denmark
Director

Festival guest on

Film: Skál

 Tomáš Dostálek

Tomáš Dostálek

Czech Republic
Regional Jury

Festival guest on

 Sara Maria Dutch

Sara Maria Dutch

Germany
Director

Festival guest on

Film: Choices / Voices

 Christoph Eder

Christoph Eder

Germany
Director

Festival guest on

Film: Who Owns My Village?

 Rami Farah

Rami Farah

Denmark
Director

Festival guest on

Film: Our Memory Belongs to Us

 Saeed Taji Farouky

Saeed Taji Farouky

Great Britain
Director

Festival guest on

Film: A Thousand Fires

 Alvaro Fernandez-Pulpeiro

Alvaro Fernandez-Pulpeiro

Spain
Director

Festival guest on

Film: So Foul a Sky

 Phil Grabsky

Phil Grabsky

UK
Director

Festival guest on

Film: My Childhood, My Country - 20 Years in Afghanistan (short)

 Enikő Gyureskó

Enikő Gyureskó

(none)
Festival Organizer, Czech Competition Jury

Festival guest on

 Diễm Hà Lệ

Diễm Hà Lệ

Vietnam
Director

Festival guest on

Film: Children of the Mist

Iwona Harris

Poland
Producer

Festival guest on

Film: Judges Under Pressure

 Snow Hnin Ei Hlaing

Snow Hnin Ei Hlaing

Germany
Director

Festival guest on

Film: Midwives

 Patrick Jasim

Patrick Jasim

Germany
Director

Festival guest on

Film: Luchadoras

Julia Kappelhof

Netherlands
Producer

Festival guest on

Film: Under Tomorrow’s Sky

Sinead Kirwan

Great Britain
Producer

Festival guest on

Film: When a City Rises

 Saila Kivelä

Saila Kivelä

Finland
Director

Festival guest on

Film: Just Animals

 Eva Križková

Eva Križková

Slovakia
Festival Organizer

Festival guest on

 Petr Kuneš

Petr Kuneš

Czech Republic
Regional Jury

Festival guest on

 Vesa Kuosmanen

Vesa Kuosmanen

Finland
Director

Festival guest on

Film: Just Animals

 Vera Lacková

Vera Lacková

Slovakia
Director

Festival guest on

Film: How I Became a Partisan

 Simon  Lereng Wilmont

Simon Lereng Wilmont

Denmark
Director

Festival guest on

Film: A House Made of Splinters

 Kacper Lisowski

Kacper Lisowski

Poland
Director

Festival guest on

Film: Judges Under Pressure

 Petr Lom

Petr Lom

Netherlands
Director

Festival guest on

Film: Myanmar Diaries

 Jan Louter

Jan Louter

Netherlands
Director

Festival guest on

Film: Under Tomorrow’s Sky

 Pavel Mikoláš

Pavel Mikoláš

Czech Republic
Regional Jury

Festival guest on

 Vibe Mogensen

Vibe Mogensen

Denmark
Director

Festival guest on

Film: Lovebound

 Tue Steen Müller

Tue Steen Müller

Denmark
Czech Competition Jury

Festival guest on

 Neasa Ní Chianáin

Neasa Ní Chianáin

Ireland
Director

Festival guest on

Film: Young Plato

 Frederik Nicolai

Frederik Nicolai

Belgium
Producer, Tutor

Festival guest on

Film: The Wire

 Frederik Obermaier

Frederik Obermaier

Germany
Protagonist

Festival guest on

Film: Behind the Headlines

 Bastian Obermayer

Bastian Obermayer

Germany
Protagonist

Festival guest on

Film: Behind the Headlines

 Maasja Ooms

Maasja Ooms

Netherlands
Director

Festival guest on

Film: Jason

 Aliaksei Paluyan

Aliaksei Paluyan

Germany
Director

Festival guest on

 Dam Philippe

Dam Philippe

Belgium
Václav Havel Jury

Festival guest on

David Rane

Ireland
Producer

Festival guest on

Film: Young Plato

 Svetlana Rodina

Svetlana Rodina

Switzerland
Director

Festival guest on

 Shanida Scotland

Shanida Scotland

UK
International Jury

Festival guest on

 Marina Shupac

Marina Shupac

Switzerland
Director

Festival guest on

Melanie Sien Min Lyn

Germany
Director

Festival guest on

Film: Choices / Voices

 Pavel Sladký

Pavel Sladký

Czech Republic
International Jury

Festival guest on

 Laurent Stoop

Laurent Stoop

Switzerland
Director

Festival guest on

Film: Ostrov – Lost Island

 Malgorzata Szuleka

Malgorzata Szuleka

Poland
Václav Havel Jury

Festival guest on

 Maria Tórgarð

Maria Tórgarð

Denmark
Director

Festival guest on

Film: Skál

 Maryia Trafimava

Maryia Trafimava

Poland

Festival guest on

 Igor Tuleya

Igor Tuleya

Poland
Protagonist

Festival guest on

Film: Judges Under Pressure

Roel van ’t Hoff

Netherlands
Producer

Festival guest on

Film: Under Tomorrow’s Sky

 Corinne van Egeraat

Corinne van Egeraat

Netherlands
Producer

Festival guest on

Film: Myanmar Diaries