Guests

Jury Member  Heba Alshibani

Heba Alshibani

Libya
Jury Member

Director Alyx Ayn Arumpac

Alyx Ayn Arumpac

Philippines
Director

Film: Aswang

Director Ammar Aziz

Ammar Aziz

Pakistan
Director

Film: Discount Workers

Festival Organizer, Representative Anastasiia Beltiukova

Anastasiia Beltiukova

Hong Kong
Festival Organizer, Representative

Director Barbora Berezňáková

Barbora Berezňáková

Slovakia
Director

Film: Never Happened

Director Arno Bitschy

Arno Bitschy

France
Director

Film: This Train I Ride

Director Matej Bobrik

Matej Bobrik

Poland
Director

Film: Our Little Poland

Filmmaker Nathalie Borgers

Nathalie Borgers

Austria
Filmmaker

Film: The Remains - After the Odyssey

Representative Nadia Brahmi

Nadia Brahmi

Argentina
Representative

Representative Rosan Breman

Rosan Breman

Netherlands
Representative

Director Andrea Culková

Andrea Culková

(none)
Director

Film: Grief

Filmmaker Fejmi Daut

Fejmi Daut

Macedonia
Filmmaker

Film: Honeyland

Director Karin de Miguel Wessendorf

Karin de Miguel Wessendorf

Germany
Director

Film: The Red Line - Resistance in Hambach Forest

Festival Organizer, Representative Lina Dinkla

Lina Dinkla

Germany
Festival Organizer, Representative

 Dan Doty

Dan Doty

USA

Jury Member  Jana Dvořáková

Jana Dvořáková

Czech Republic
Jury Member

Journalist Vassilis Economou

Vassilis Economou

(none)
Journalist

Director, Producer, Filmmaker Diana Fabiánová

Diana Fabiánová

(none)
Director, Producer, Filmmaker

 Leilani  Farha

Leilani Farha

Canada

Jury Member  Zdeněk Frelich

Zdeněk Frelich

Czech Republic
Jury Member

Director Fredrik Gertten

Fredrik Gertten

(none)
Director

Film: Push

Jury Member  Arzu Geybulla (Kurtulus)

Arzu Geybulla (Kurtulus)

Turkey
Jury Member

Director Małgorzata  Goliszewska

Małgorzata Goliszewska

Poland
Director

Film: Lessons of Love

Protagonist Jan Grarup

Jan Grarup

Denmark
Protagonist

Film: Photographer of War

Festival Organizer, Representative Enikő Gyureskó

Enikő Gyureskó

Hungary
Festival Organizer, Representative

Festival Organizer, Representative Andrei Hamitevici

Andrei Hamitevici

Moldova
Festival Organizer, Representative

Jury Member  Haytham Chamass

Haytham Chamass

Lebanon
Jury Member

Director Christopher  King

Christopher King

Kenya
Director

Film: The Letter

Director Katrine Kjær

Katrine Kjær

Denmark
Director

Film: Run Like a Girl

Director, Producer Vít Klusák

Vít Klusák

(none)
Director, Producer

Film: Caught in the Net

Director Carolin  Koss

Carolin Koss

Finland
Director

Film: Copper Mountains

Director Emil Langballe

Emil Langballe

Denmark
Director

Film: A Married Couple

Director Maia  Lekow

Maia Lekow

Kenya
Director

Film: The Letter

Director, Producer Ruud Lenssen

Ruud Lenssen

Netherlands
Director, Producer

Film: Lost in Memories

Producer Noam Leshem

Noam Leshem

UK
Producer

Director Margit Lillak

Margit Lillak

(none)
Director

Film: The Circle

Director Petr Lom

Petr Lom

Netherlands
Director

Film: Angels on Diamond Street

Director, Filmmaker Olivier Magis

Olivier Magis

Belgium
Director, Filmmaker

Film: Another Paradise

Representative Indre Marsantaite

Indre Marsantaite

Lithuania
Representative

Producer/Director Iona McEwan

Iona McEwan

UK
Producer/Director

Film: Museum Alive with David Attenborough

Director Juraj Mravec

Juraj Mravec

Slovakia
Director

Film: Lost Home

Jury Member  Darko Nabakov

Darko Nabakov

Macedonia
Jury Member

Director Maartje Nevejan

Maartje Nevejan

Netherlands
Director

Film: Are You There?

Director Viktor Nordenskiöld

Viktor Nordenskiöld

Sweden
Director

Film: The Feminister

Director Christopher Patz

Christopher Patz

Germany
Director

Film: Discount Workers

Director Pavol Pekarčík

Pavol Pekarčík

Slovakia
Director

Film: Silent Days

Producer Yevgeniya Plakhina

Yevgeniya Plakhina

Kazakhstan
Producer

Film: Face the Music in Kazakhstan

Filmmaker, Cinematographer Petr Racek

Petr Racek

Czech Republic
Filmmaker, Cinematographer

Film: The Czechs Are Excellent Mushroom Pickers

 Stefan  Rahmstorf

Stefan Rahmstorf

Germany

Director Benjamin  Ree

Benjamin Ree

Norway
Director

Film: The Painter and the Thief

Director Jerry Rothwell

Jerry Rothwell

UK
Director

Film: The Reason I Jump

Director Apolena Rychlíková

Apolena Rychlíková

(none)
Director

Film: The Czechs Are Excellent Mushroom Pickers

Director Anji Sauvé Clubb

Anji Sauvé Clubb

Czech Republic
Director

Film: Nomad Meets the City

Jury Member  Amy Shepherd

Amy Shepherd

UK
Jury Member

Director Dirk Schäfer

Dirk Schäfer

Germany
Director

Film: The Bachelor House

Producer Florian Schewe

Florian Schewe

Germany
Producer

Film: No Gold for Kalsaka

Producer Radovan Síbrt

Radovan Síbrt

(none)
Producer

Film: Two Roads

Jury Member  Andrea Slováková

Andrea Slováková

Czech Republic
Jury Member

Filmmaker, Dir.of Photography Ioan- Mircea Topoleanu

Ioan- Mircea Topoleanu

Romania
Filmmaker, Dir.of Photography

Film: Acasa, My Home

Director Peter Torbiörnsson

Peter Torbiörnsson

Guatemala
Director

Film: Ninosca

 Tom Tramborg

Tom Tramborg

Denmark

Film: Photographer of War

Director Iryna Tsilyk

Iryna Tsilyk

Ukraine
Director

Film: The Earth Is Blue as an Orange

Director Loretta van der Horst

Loretta van der Horst

Netherlands
Director

Film: Behind the Blood

Director Chris van der Vorm

Chris van der Vorm

Netherlands
Director

Film: Mrs. F.

Producer Corinne van Egeraat

Corinne van Egeraat

Netherlands
Producer

Film: Angels on Diamond Street

Director Femke van Velzen

Femke van Velzen

Netherlands
Director

Film: Prison for Profit

Filmmaker Marcus Vetter

Marcus Vetter

Germany
Filmmaker

Film: The Forum

Director Ola Waagen

Ola Waagen

Norway
Director

Film: The Secret Lives of Pigs

Director Espen  Wallin

Espen Wallin

Norway
Director

Film: The Self Portrait

Protagonist Margot Wallström

Margot Wallström

Sweden
Protagonist

Film: The Feminister

Jury Member  Myrocia Watamaniuk

Myrocia Watamaniuk

Canada
Jury Member

Director, Filmmaker John Webster

John Webster

Finland
Director, Filmmaker

Film: Eye to Eye

Director Katharina Weingartner

Katharina Weingartner

Austria
Director

Film: The Fever

Activist, Jury Member  Amon Yiu

Amon Yiu

Hong Kong
Activist, Jury Member

Director Agnieszka Zwiefka

Agnieszka Zwiefka

Poland
Director

Film: Scars